Kraków dla początkujących. Medyczne vademecum dla studentów

Z pomocą małopolskiego odziału NFZ stworzyliśmy poradnik medyczny dla studentów. Z niego dowiesz się wszystkiego o ubezpieczeniu, gdzie się leczyć w Krakowie oraz w jakich okolicznościach korzystać ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i jak wybać lekarza pierwszego kontatku. U nas znajdziesz również adresy i numery przychodni, SOR-ów oraz Izb Przyjęć.

Jak nie płacić za leczenie

Zazwyczaj do lekarza chodzimy, gdy coś nam dolega. Problem w tym, że możemy dostać za to spory rachunek do zapłacenia, jeśli nie jesteśmy ubezpieczeni. – Studenci, aby mieć prawo do świadczeń w ramach NFZ, powinni mieć własne ubezpieczenie lub być do niego zgłoszonym, np. przez rodzica lub uczelnię – mówi Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy małopolskiego NFZ-u.

Istnieje więc kilka możliwości, aby zostać ubezpieczonym. – Osoba, która nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia, powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny. Mogą go zgłosić do ubezpieczenia rodzice lub współmałżonkowie rodziców. Jeśli jednak oni sami nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu, mogą to zrobić też dziadkowie – informuje Kwiecień. Warto jednak pamiętać, że tego typu ubezpieczenie możliwe jest do ukończenia 26 lat.

Ubezpieczenie jest również opłacane wtedy, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą, otrzymujemy rentę bądź jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę-zlecenie (nie dotyczy studentów do 26. roku życia).

Gdy nie mamy żadnej z tych dwóch opcji, ubezpieczenie zapewni nam uczelnia. –  Student, aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, sam musi zgłosić się do dziekanatu w tej sprawie, ponieważ jest ubezpieczany na swój wniosek – tłumaczy przedstawicielka NFZ.

Na to trzeba uważać!

– Studenci, którzy pracują tylko w okresie wakacji, np. na umowę o pracę lub zlecenie, uzyskują na krótko swój własny tytuł do ubezpieczenia, a tym samym są automatycznie wyrejestrowani przez ZUS z ubezpieczenia zgłoszonego np. przez rodziców. Po zakończeniu pracy, pracodawca też wyrejestruje ich z ubezpieczenia zdrowotnego. I właśnie wtedy student powinien przypomnieć rodzicom, aby ponownie zgłosili go jako członka rodziny – przypomina Aleksandra Kwiecień.

Warto też pamiętać, że po zaprzestaniu nauki i wykreśleniu z listy studentów, po 4 miesiącach stracimy ubezpieczenie.

Jak mieć pewność, ze jest się ubezpieczonym? – Od 1 lipca 2013 roku NFZ udostępnił ogólnopolski serwis internetowy ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta). Każdy, kto wejdzie na swoje indywidualne konto w dziale „Informacje o uprawnieniach”, sprawdzi, jaki jest jego aktualny status ubezpieczenia – mówi Kwiecień.

Login i hasło dostępowe do indywidualnego konta w ZIP można uzyskać, zgłaszając się z dowodem osobistym do Oddziału NFZ.

Lekarz pierwszego kontaktu

Po przeprowadzce do Krakowa ze swojego miejsca zamieszkania, studenci nie mają lekarza pierwszego kontatku. Z jego pomocy korzysta się bowiem w przypadku każdej choroby i to on wystawia recepty, skierowania oraz wypisuje zwolnienia. Warto więc wybrać go jak najszybciej.

– Druk deklaracji można otrzymać w przychodni lub pobrać ze strony internetowej www.nfz-krakow.pl. Podobnie w przypadku wyboru pielęgniarki środowiskowej. Studentki mogą również wybrać na takich samych zasadach położną – przypomina przedstawicielka NFZ.

Zmieniać lekarza, pielęgniarki i położne POZ można maksymalnie trzy razy w roku. Za czwartym razem będziemy musieli zapłacić 80 złotych.

Wykaz wszystkich poradni POZ jest pod tym linkiem: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ

Potrzebny specjalista?

Jak już zostało wspomniane, do większości poradni specjalistycznych jest potrzebne skierowanie. –  Nie trzeba go mieć, jeśli chcemy skorzystać z pomocy ginekologa i położnika, dentysty,  wenerologa, onkologa, psychiatry, poradni dla osób chorych na gruźlicę, poradni dla osób zakażonych wirusem HIV,poradni dla osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji –psychotropowych – wylicza Aleksandra Kwiecień.

Gdzie nocą po pomoc?

Gdy nagle zachorujemy, lecz nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, zawsze można się zgłosić do przychodni zdrowia. Poniżej prezentujemy adresy poszczególnych miejsc, które są czynne nocami i w święta.

al. Pokoju 4 – tel.12 411 83 96- dzielnice: I, II, III

ul. Rusznikarska 17- tel. 12 357 50 10- dzielnica IV

ul. Galla 24- tel. 12 294 73 83 – dzielnice - V, VI

ul. Komorowskiego 12- tel. 12 357 14 75 - dzielnica VII

ul. Szwedzka 27 - tel. 12 266 02 70 - dzielnica VIII

ul. Białoruska 15 – tel.12 655 50 11 - dzielnice: IX, X, XI

ul. Kutrzeby 4 – tel. 12 656 00 55 - dzielnice: XII, XIII

os. Złotej Jesieni 1 – tel. 12 646 87 92 - dzielnice: XIV, XV, XVI

os. Na Skarpie 66 – tel. 12 357 52 48 - dzielnice: XVII, XVIII

ul. Strzelecka 2a, tel.  668 810 810 – pomoc stomatologiczna

W razie zagrożenia życia

Pamiętajmy, aby Szpitalne Oddziały Ratunkowe i Izby Przyjęć wykorzystywać jedynie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia. – Do SOR-u można zgłosić bez skierowania, nie obowiązuje też rejonizacja według miejsca zamieszkania, ani zdarzenia. Zgłoszenie się do SOR-u z „katarem” najczęściej kończy się wielogodzinnym oczekiwaniem, ponieważ w pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci, których stan zagraża ich życiu – przypomina rzecznik prasowy małopolskiego NFZ.

A więc do SOR-u/IP należy można się zgłosić w przypadku: zaburzenia świadomości, drgawek, nagłego, ostrego bólu w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilonej duszności, nagłeego ostrego ból brzucha, uporczywych wymiotów z domieszką krwi, masywnych krwotoków, ostrych reakcji uczuleniowych, zatruć, rozległych oparzeń, udaru cieplnego, porażenia prądem, upadkiem z dużej wysokości, po próbie samobójczej, poważnym urazem kończyny.

Szpitalne oddziały ratunkowe w Krakowie

5. Wojskowy Szpitalny Kliniczny z Polikliniką, ul. Wrocławska 1-3, tel. 12 63 08 138, 12 63 08 140

Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza, ul. Prądnicka 35/37, tel. 12 25 78 280, 12 25 78 672

Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego, os. Na Skarpie 66 – tel.12 62 29 260, 12 62 29 488

Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera, os. Złotej Jesieni 1, tel. 12 64 68 680

Szpital Uniwersytecki w Krakowie - Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, ul. Kopernika 50, tel. 12 35 16 601

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, ul. Wielicka 265, tel. 12 658 13 84

Izby przyjęć w Krakowie

Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla, ul. Skarbowa 1, tel. 12 68 76 205

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80, tel. 12 61 42 000

Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ul. Galla 25, tel. 12 63 74 205

Szpital św. Rafała, ul. Bochenka 12, tel. 12 65 00 819, 12 65 00 818

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika, ul. Strzelecka 2, tel. 12 61 98 613