Zamieszania z szybowcami ciąg dalszy. Projekt wraca do gry

Projekt „Skrzydła Krakowa”, który wygrał w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego, będzie jednak realizowany, ale nie w pierwotnej wersji. Prezydent ogłosił decyzję, która jest w praktyce powrotem do sytuacji z końca lipca: miasto kupi tylko jeden szybowiec i zorganizuje loty szkoleniowe i widokowe.

To już kolejna zmiana rozstrzygnięcia w sprawie tegorocznego budżetu obywatelskiego. W głosowaniu zwyciężył projekt, który obejmował zakup trzech szybowców, a do tego organizację 30 lotów szkoleniowych i 200 widokowych.

Szybko jednak pojawiły się wątpliwości co do tego, czy projekt skierowany do tak niewielkiej grupa osób mógł być w ogóle dopuszczony do głosowania. Zastrzeżenia dotyczyły też sposobu promocji „Skrzydeł Krakowa”, bo pomysłodawcy zatrudnili ankieterów, którzy zbierali dane głosujących.

Lipiec – ograniczenie, wrzesień – likwidacja

W odpowiedzi na te zarzuty jeszcze w lipcu prezydent zdecydował o zmianie projektu. Miał być kupiony tylko jeden szybowiec, w zamian za zwiększenie liczby oferowanych lotów. – Projekt będzie realizowany w wymiarze 50 cykli szkoleń teoretycznych i praktycznych oraz 600 lotów widokowych w latach 2017-2018 – mówiła wtedy Monika Chylaszek, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Wrzesień przyniósł jednak zwrot akcji. Projekt został całkowicie odrzucony, w reakcji na opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Izba wskazywała, że „Skrzydła Krakowa” nie spełniają warunków, by miasto mogło wydać na nie swoje środki, bo nie zaspokajają zbiorowych potrzeb wspólnoty.

Październik – powrót do ograniczonej wersji

W czwartek głoszono jednak kolejną zmianę. – Prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, że projekt „Skrzydła Krakowa” będzie realizowany w okrojonym kształcie, uzgodnionym z wnioskodawcą w lipcu. Decyzja taka została podjęta po zapoznaniu się ze wszystkimi opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej wydanymi w tej sprawie. Uwzględnia ona również głos mieszkańców oraz rekomendację Rady Budżetu Obywatelskiego – informuje Monika Chylaszek.

W tej sytuacji znów aktualna stała się lista zwycięskich projektów ogłoszona w lipcu. Oprócz „Skrzydeł Krakowa” znalazły się na niej kolejno:

- Zamieszkaj obok parku (budowa nowego parku w Czyżynach)

- Pierwszy wodny plac zabaw w Parku Jordana

- Łączymy Parki Krakowa - z Dzielnicy I, IV, V i VII do Ojcowa (trasa rowerowa)

- Bezpieczne kąpielisko (odtworzenie pomostów nad Bagrami)

- Nowa Huta przyszłości - rewitalizacja Zalewu Nowohuckiego

- I Ty możesz zostać Mistrzem - Muaythai przeciw narkotykom (seria turniejów)

- Przedłużenie ścieżki rowerowej wzdłuż alei Solidarności

- Weekendowe kino letnie na Bulwarach Wiślanych

- Trening samoobrony i asertywności dla dziewcząt

- Komfortowe poczekalnie w szpitalach i składane łóżko-fotele

- Cmentarz Grębałów ul. Darwina - wykonanie nakładki asfaltowej

- Fantastyczne kino plenerowe przy Krupniczej